بنتونیت چاه ارت

چرخه-تولید-آهک
چرخه تولید آهک
مرداد ۲, ۱۳۹۷
روش-تولید-ممبران
فرایند تولید سود مایع به روش ممبران یا غشائی
مرداد ۲, ۱۳۹۷

بنتونیت چاه ارت

بنتونیت ماده ای معدنی است از دسته رس ها یا شبه رس که عموماً حاوی مونتموریلونیت و به میزان اندک بیدلیت می باشد. بنابراین منظوراز بنتونیت، رسی است که ۸۵-۹۰ درصد کانی مونتموریلونیت داشته باشد و خواصی که برای بنتونیت مرغوب عنوان می کنند، بستگی به میزان مونتمریلونیت آن دارد.

بنتونیت عمدتاً به دو دسته تقسیم می شود :

  • بنتونیت های سدیم دار یا متورم
  • بنتونیت های کلسیم دار یا غیر متورم

انواع مختلف بنتونیت با توجه به ویژگی هایی که دارند، در کاربردهای مختلفی استفاده می شوند.. بعنوان مثال بنتونیت کلسیم دار در تهیه ماسه  ریخته گری، به عنوان جاذب روغن و یا  گریس، فیلترزاسیون و صافکردن کردن و  همچنین تهیه ی خوراک داماستفاده می شود. از بنتونیت سدیم دار اغلب در تهیه  گل و سیال حفاری استفاده می شود .  بنتونیت های  فعال شده با اسید، در تهیه ی خاک مخصوص فضولات حیوانیجاذب گریس و روغ به کاربرده می شوند.

بنتونیت متورم  یا همان  بنتونیت سدیم دار قابلیت جذب آب را تا چندین برابر حجم معمولی خودداراست. به طوری که پس ازجذب آب این ماده حالت ژله ای و چسبندگی به خود میگیرد.. این نوع بنتونیت  (بنتونیت سدیم دار) معمولاً در سیالات حفاری و دوغاب دیواره ها و به عنوان بنتونیت چاه ارت استفاده می شود.

 

بنتونیت-چاه-ارت

اجرای چاه ارت استاندارد با بنتونیت

بنتونیت مناسب برای ارتینگ و چاه ارت  دارای ذرات با انداره  بسیار ریز ( ریز تر از ۴۰ میکرون ) ، سطح تماس خیلی زیاد  ،  همچنین قابلیت جذب آب  ۵ الی ۸ برابر وزن اولیه خود وافزایش اندازه و حجم تا ۱۳ برابر حجم خشک را داراست . بنتونیت چاه ارت زمانی که به ۶ برابر حجم اولیه خود می رسد بصورت ماده ای لزج وغلیظ درآمده و نه تنها شکل خود را حفظ می کند، بلکه درصورت تماس با سطوح دیگر به آن چسبیده و  می تواند مشکل تراکم خاک وچسبندگی و اتصال لازم را برطرف کند . با توجه به خواص ذکر شده  و همچنین قیمت مناسب آن در قیاس با مخلوط نمک و ذغال و هم یطور مشکلات ناشی از استفاده از مخلوط ذغال و نمک ، بنتونیت بعنوان یک الکترولیت مناسب برای ارتینگ معرفی و مورد استفاده می شود.

بنتونیت-ارت

مزیت کاربرد بنتونیت در چاه ارت در مقایسه با ذغال و نمک

  • به علت خاصیت خورندگی نمک، بعد از مدتی الکترودها به صورت کامل از بین رفته و باید با صرف هزینه نسبت به تعویض الکترودها اقدام نمود اما بنتونیت موجب خورندگی صفحات و الکترودها نمی شود.
  • در اثر بارندگی و آب های نفوذ کرده به درون خاک ، نمک بعد ازمدتی شسته شده و به لایه های پاینی زمین منتقل می گردد ومقاومت زمین افزایش پیدا می کند.
  • بنتونیت جذب آب لالایی دارد به همین دلیل برای مدت طولانیرطوبت را در خود نگه می دارد به همین علت برای مناطق خشک وکویری مناسب است .
  • اجرای چاه ارت با استفاده از بنتونیت از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است زیرا علاوه بر قیمت پایین تر وکیفیت مناسب تر نسبت به ذغال و نمک ، از صرف هزینه های مربوط به تعویض قطعات خورده شده جلوگیری می کند.
  • بالا بودن خاصیت تبادل یونی بنتونیت در مقایسه با مخلوط نمک و ذغال .
  • حمل ونقل راحت تر بهتر بنتونیت در مقایسه با ذغال و نمک.