سود مایع

سود-پرک
سود پرک
مرداد ۱, ۱۳۹۷

سود مایع

سدیم هیدروکسید و یا سود مایع یک محصول جانبی در فرآیند تولید کلر است. در این فرآیند از ماده خام سنگ نمک (سدیم کلرید) که به آسانی در دسترس است استفاده شده است.

مصارف سود مایع

همان طور که در جدول نشان داده شده است مصرف سود سوز آور یا و به صورت جامد (سود پرک) در محصولات مختلف در هر کشور متفاوت است. برای مثال مصرف آن در تولید آلومینیوم در آمریکا حدود ۳ درصد است در حالی که برای تولید مواد آلی در حدود ۳۵ درصد است.

میزان-مصرف-سود-مایع

سود مایع در رنج گسترده ای از صنایع به کار برده می شود. بسیاری از آن در اسید زدائی گازها پیش از آزاد کردن آنها در جو استفاده می شود. برای مثال می‌توان به گازهای منتشر شده از سوختن فسیل که حاوی مقادیر چشمگیر دی اکسید گوگرد است اشاره نمود. راه های متعددی برای گیر انداختن دی اکسید گوگرد وجود دارد که یکی از آنها که بسیار رایج است شستشوی گازها با محلول هیدروکسید سدیم و کلسیم است. این روش در فرآیند پالایش برای مثال پالایش بوکسیت نیز به کار می رود.

فروش-سود-مایع

 

از سود مایع در خالص سازی سنگ معدنی بوکیست قبل از استفاده از آن برای تولید آلومینیوم استفاده می شود. شکل بالا بوکسیت خالص سازی شده را نشان می دهد که در کشتی تخلیه می شود تا به کارخانه استخراج آلومینیوم ارسال شود.

از مصارف اصلی دیگر سود مایع در تولید کاغذ از چوب است. در فرآیند کرافت که بیشترین مصرف سود سوزآور نیز در آن است چوب تحت اثر محلولی شامل ترکیب سدیم هیدروکسید و سولفات سدیم قرار می گیرد. در این فرآیند اکثر مواد نامطلوب چوب نظیر لینگین (Lingin) (30% جرم چوب خشک را تشکیل می دهد و جزء دسته ای از پلیمرهای ارگانیک ترکیبی است) در آب حل می شود و تنها سلولز خالص باقی می‌ماند که آن را بایستی در مرحله نهایی فیلتر کرد. سلولز پس از مراحل خالص سازی پایه کاغذ را تشکیل می‌دهد.

سایر مصارف عبارتند از تولید سورفکتانت، صابون و مواد سفید کننده.

در این مورد آخر گاز کلر از محلول سدیم هیدروکسید می‌گذرد که می‌توان که تولید محلولی شامل سدیم کلرات سدیم (I) (هیپوکلریت سدیم) می کند:

Cl2(g) + 2NaOH(aq) — > NaCl(aq) + h2o(I)

سدیم هیدروکسید در تولید مواد شیمیایی آلی به کار می رود. از مهمترین آنها اپوکسی پروپان (اکسید پروپلین) است که در تولید پلی اورتان ها استفاده می شود. پروپان با کلر در آب واکنش داده و تولید مخلوطی از ۱-کلرو پروپان ۲-اُل و ۲-کلرو پروپان ۱-اُل می کند. اپوکسی پروپان به محض اضافه کردن محلول سدیم هیدروکسید با کلسیم هیدروکسید تشکیل می‌شود.

روش تولید سود مایع

در فرایند الکترولیز سدیم کلرید، سدیم هیدروکسید و کلر به همراه یکدیگر تولید می‌شوند.

رسوبات عظیم سدیم کلرید (سنگ نمک) در بخش‌های زیادی از زمین یافت می شود. این رسوبات عموماً سدیم کلرید خالص هستند و معمولا در عمق چند صد متری زمین هستند ( در برخی موارد این عمق به ۳۰۰۰ متری نیز می‌رسد) و ضخامت این لایه ها از ۳۰ تا ۵۰۰ متر گزارش شده است. این رسوبات از تبخیر آب های دریایی در حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش است. به صورت تخمینی درخواست جهانی برای نمک سالیانه حدود ۳۰۰ میلیون تن می باشد.

روش-تولید-سود-مایع

اگرچه بخش اعظم نمک های سنگی در سطح زمبن موجود است ولی با این حال در معادن نیز از آن بهره برداری می‌شود.

مقادیر اندک به عنوان سنگ نمک از معدن بهره‌برداری می‌شود و اکثر آن از سطح زمین استخراج می شود.

در تصویر بالا نمک (سدیم کلرید) برای انتقال به سیلوهای بزرگ بارگیری می‌شود و سپس به کلر و هیدروکسید سدیم تبدیل می‌شود. نمک اشباع شده پیش از الکترولیز خالص سازی می شود و کلسیم و منیزیم آن رسوب می‌کند و سایر کاتیون ها پس از افزودن سدیم کربنات و هیدروکسید سدیم رسوب می‌کنند. جامدات معلق به وسیله ته نشین سازی و فیلتراسیون از آب نمک جدا می‌شوند. سه فرآیند الکترولیز هست که امروزه استفاده می شود. غلظت سود سوزآور تولید شده از هر یک از این فرایندها متفاوت است.

سلول های غشایی (روش ممبران): در این فرآیند سود سوز آور به عنوان یک محلول خالص ۳۰ درصد تولید می‌شود و به کمک بخار و فشار تا ۵۰% تغلیظ می‌گردد.

سلول های جیوه: در این فرآیند سود سوز آور به صورت یک محلول خالص ۵۰ درصد تولید می‌شود و در همین غلظت نیز به بازار عرضه می شود. گاهی به کمک فرایند تبخیر به غلظت ۷۵ درصد رسیده و سپس ۷۵۰ تا ۸۰۰ درجه کلوین نیز حرارت داده می شود و به عنوان هیدروکسید سدیم جامد یا سود پرک و سود گرانول به فروش می رسد. (۴۷۷-۵۷۷ درجه سانتی گراد)

سلول‌های دیافراگم: در این فرآیند سود سوز آور به صورت یک محلول ناخالص که محلول سلول دیافراگم نامیده می شود با غلظت ۱۰ تا ۱۲ درصد سدیم هیدروکسید یا ۱۵ درصد سدیم کلرید تولید می‌شود. به منظور رساندن غلظت به ۵۰ درصد به کمک تبخیر نیاز به فرآیندی پیچیده تر و بزرگتر از آنچه در فرآیند سلول غشایی به کار برده می شود است.

در این فرآیند مقادیر زیادی از نمک رسوب می‌کند که معمولا خوراک آب نمک اشباع در سلول ها می شود و دوباره مصرف می گردد. دیدگاهی دیگر در تولید سدیم هیدروکسید در سلول دیافراگم این است که حاوی آلودگی یک درصدی نمک است که باعث می‌شود نمک برای برخی کاربردها مناسب نباشد.

 

قیمت سود مایع

ما همواره در تلاش ایم تا مناسب ترین قیمت سود مایع را در اختیار تولید کنندگان و مصرف کنندگان بگذاریم. جهت استعلام قیمت با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

 

فروش سود مایع

فروش سود مایع اروند، سود مایع ۵۰ درصد تخصص ماست. جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

 

مشاوره و استعلام قیمت

تلفن همراه: ۰۹۱۲۷۳۰۹۴۳۹