سود پرک

سود-مایع
سود مایع
مرداد ۱, ۱۳۹۷
سولفات-آمونیوم
سولفات آمونیوم
مرداد ۱, ۱۳۹۷

سود پرک

سود پرک که با نام های کاستیک سودا و سود سوز آور نیز شناخته می شود دارای فرمول شیمیایی NaOH است. این ماده شیمیایی پر کاربرد از طریق خالص سازی و عمدتا الکترولیز سود مایع یا همان هیدروکسید سدیم به دست می آید.

سود پرک همان طور که از نام آن بر می آید به صورت پرک و یا پولک است. کاستیک سودا ماده ایی جامد، سفید رنگ و بی بو است. به دلیل خاصیت جذب کنندگی رطوبت در صورت انبارش اشتباه و در معرض هوای مرطوب بودن و همچنین بسته بندی نا مناسب و استفاده نکردن از کیسه های غیر مرغوب پرک ها به یکدیگر چسبندگی پیدا می کنند.

سود پرک با درصد بالایی در آب حل می شود که این فرایندی گرماده است و محلولی لغزنده تشکیل می شود. همان گونه که از نام سود سوز آور بر می آید و به دلیل خاصیت پاک کنندگی و حل کنندگی چربی ها این ماده در صورت تماس با اندام های انسان مثل دست و چشم می تواند باعث مشکلات زیادی از قبیل سوختگی و گاها نابینایی شود. بنابراین رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با این ماده شیمیایی بسیار پر کاربرد دارای اهمیت زیادی می باشد.

سود پرک ماده اولیه در تولید بسیاری از مواد شیمیایی می باشد. این ماده به عنوان یک حد واسط و واکنش دهنده در فرایند های بسیاری مانند حلال ها، پلاستیک ها، الیاف مصنوعی، سفید کننده ها، چسب ها، پوشش دهنده ها، رنگ ها، علف کش ها، صابون سازی، صنعت سرامیک، خنثی سازی پساب های اسیدی، فرایند های چربی گیری و در مواد اولیه بعضی از دارو ها همانند آسپرین استفاده می شود.

فروش-سود-پرک

کاربرد های سود پرک

تولید مواد شیمیایی: در صنایع شیمیایی حدود ۴۰ درصد از کاستیک سودا تولیدی به‌عنوان یک ماده اولیه و پایه برای تولید بسیاری از مواد شیمیایی مصرف می‌شود.

محصولات شوینده و ضد عفونی کننده: سود کاستیک برای تولید صابون و مواد شوینده مختلف با کاربردهای گوناگون خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. محلول های سفیدکننده کلری (سفیدکنند های حاوی کلر مانند سدیم هیپوکلرید یا همان آب ژاول) از ترکیب کلر و محلول سود سوزآور حاصل می شود. محلول های لوله بازکنی که حاوی سود سوز آور هستند، با تبدیل چربی ها و مواد روغنی که پتانسیل انسداد لوله ها و مسیرهای آب و فاضلاب را دارند، به مواد صابوبی محلول در آب، از انسداد لوله ها جلوگیری می کنند.

پزشکی و دارو سازی: سود پرک در تولید بسیاری از مواد دارویی و پزشکی از  مسکن های ساده مانند آسپرین گرفته تا مواد ضد انعقاد که می تواند از انعقاد خون جلوگیری کند و در داروهای ضد تصلب شرایین کاربرد دارد ا،ستفاده می شود.

خمیرکاغذ و تولید کاغذ: خمیرکاغذ تولیدشده با روش سولفات و سولفیت از طریق حذف ترکیبات لیگنین با استفاده از واحدهای چندگانه استخراج توسط سود مایع، خالص سازی می‌شوند. همچنین در برخی از کارخانه‌هایی که از فرایند کرافت برای تولید کاغذ استفاده می‌کنند، از هیدروکسید سدیم | سود مایع ستفاده می‌شود. علاوه بر مصارف عنوان شده برای سود پرک، در صنعت کاغذ سازی این ماده شیمیایی به‌منظور حذف اولیه جوهر از کاغذهای بازیافتی کاربرد دارد.

سلفون و ابریشم مصنوعی: تولید الیاف با استفاده از فرآیند ویسکوز (Viscose process) در دو مرحله اصلی نیاز به سود پرک دارد. سلولز به منظور افزایش استحکام و براقی و در نتیجه تولید سلولز قلیایی توسط سود مایع مورد فراوری قرار می‌گیرد، پس از آن سلولز به دست آمده برای تولید ماده ویسکوز که برای اکسترود کردن الیاف ابریشم مصنوعی و فیلم‌های سلفون مصرف می‌شود در سود پرک مایع رقیق حل می‌شود.

استخراج آلومینیوم: کاربرد سود کاستیک در صنعت آلومینیوم سازی برای حل کردن سنگ معدن بوکسیت که ماده اولیه تولید آلومینیوم است و رسوب گذاری آلومینا استفاده می‌شود. همچنین سود کاستیک به‌منظور براق‌کننده شیمیایی محصولات آلومینیومی مورد مصرف است.

صابون‌سازی: سود کاستیک چربی‌ها را به صابون‌های سدیمی محلول در آب تبدیل می‌کنند (فرایند صابون سازی)

پارچه: در این صنعت از سود پرک به‌منظور تمیزکاری، سفید کردن و افزایش براقی و استحکام پارچه استفاده می‌شود.

تولید نفت و صنعت پالایش: سود کاستیک به عنوان جاذب کربن دی اکسید در برش‌های سبک و به عنوان جاذب سولفیدها در خالص سازی برش‌های مختلف نفتی استفاده می‌شود. همچنین سود سوزآور به همراه کلر برای فرایند شیرین سازی هیپوکلریتی که فرایندی برای حذف ترکیبات مختلف گوگردی است کاربرد دارد.

جایگزین کربنات سدیم (soda ash): سود پرک به عنوان جایگزین برای سودا اش در بسیاری از کاربردها در صنایع شیشه‌سازی، کاغذسازی، خمیرکاغذ، فسفات و سیلیکات کاربرد دارد.

تولید مواد غذایی: سدیم هیدروکسید در تولید و فراوری چندین ماده غذایی استفاده می شود. مانند استفاده از سود کاستیک در به عمل آوری زیتون و یا در فرآیند تولید نوعی چوب شور برای ایجاد خاصیت تردی. از سود پرک برای جدا کردن پوست سیب زمینی ، گوجه فرنگی و سایر میوه ها برای کنسرو سازی استفاده می شود. همچنین از سود سوز آور برای جلوگیری از رشد باکتری ها و کپک ها در برخی مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن ها استفاده می شود.

تصفیه آب و فاضلاب: در تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، از سود پرک برای کنترل میزان اسیدیته آب و کمک برای حذف فلزات سنگین از آب استفاده می شود. همچنین سود کاستیک در تهیه سدیم هیپوکلرید (آب ژاول) که یک ماده ضد عفونی کننده است، استفاده می گردد.

انرژی:  از سود کاستیک در تولید سلول های سوختی استفاده می شود. در ساخت رزین های اپوکسی(Epoxy resins) که در توربین ها بادی مورد استفاده قرار می گیرد، از سود پرک استفاده می شود.

سوخت‌های تجدید پذیر: سود پرک برای تنظیم pH و تولید سدیم متیلات در فرآیند تولید بیواتانول و بیودیزل کاربرد دارد.

روش تولید سود پرک

سود پرک یا سود کاستیک با استفاده از سود مایع تولیدی پتروشیمی‌ها طی فرایند غلیظ سازی و تبخیر تولید می‌گردد. برای تولید سود پرک از سود مایع استفاده می شود. فرایند تولید سود پرک به این صورت است که ابتدا سود مایع ۵۰% توسط تانکرهای مخصوص به کارخانه‌های تولید کننده سود پرک منتقل می‌شود پس از آن سود مایع طی فرآیند تولید در خطوط تغلیظ، ضمن تبخیر آب موجود در آن و طی مراحل و با دقت و نظارت دقیق به سود پرک جامد با خلوص %۹۹-۹۸% تبدیل می‌گردد.

فروش سود پرک

فروش سود پرک. جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

قیمت سود پرک

ما همواره در تلاش ایم تا مناسب ترین قیمت سود پرک را در اختیار تولید کنندگان و مصرف کنندگان بگذاریم. جهت استعلام قیمت با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

 

مشاوره و استعلام قیمت

تلفن همراه: ۰۹۱۲۷۳۰۹۴۳۹