کربنات پتاسیم

سولفات-آلومینیوم
سولفات آلومینیوم
مرداد ۱, ۱۳۹۷
چرخه-تولید-آهک
چرخه تولید آهک
مرداد ۲, ۱۳۹۷

کربنات پتاسیم با فرمول شیمیایی K2CO3 و جرم مولی ۱۳۸٫۲۰ یک جامد سفید رنگ و بدون بو است. کربنات پتاسیم جاذب رطوبت بوده و انحلال‌پذیری آن در آب و در دمای ۲۰ درجه ی سانتی‌گراد ۱۱۲ و در دمای ۱۰۰ درجه ی سانتی‌گراد برابر ۱۵۶ gr/100ml است. این ترکیب در متانول نیز قابل انحلال است؛ به‌گونه‌ای که  در دمای ۲۵ درجه ی سانتی‌گراد انحلال‌پذیری آن برابر ۳٫۱۱ gr/100ml است. کربنات پتاسیم اشتعال‌پذیر نیست و خلوص آن برابر ۹۹% است. این ماده یک محلول قوی قلیایی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند به‌عنوان محصول واکنش جذب هیدروکسید پتاسیم با دی اکسید کربن ساخته شود.

روش تولید کربنات پتاسیم

یون های پتاسیم و کربنات به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد، بنابراین کربنات پتاسیم با محیط زیست سازگاری دارد. وجود یون کربنات موجب افزایش pH آب می شود. بنابراین آب حاوی کربنات پتاسیم باید قبل  از تخلیه به محیط زیست، تعدیل pH شود.

پتاسیم کربنات فراورده و محصول تولیدی واکنش بین پتاس (KOH) مایع و کربن دی اکسید است .

۲KOH + CO2 → K2CO3 + H2O

زمانی که پتاس را برای حذف ناخالصی ها در کوره حرارت  می دهند، کربنات پتاسیم نیز ساخته می شود.

کربنات-پتاسیم

کاربرد های کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم در صنایع مختلفی کاربرد دارد که عبارت‌اند از:

  • در کشاورزی به‌عنوان کود.
  • در صنایع شیشه سازی و صابون
  • در صنایع نساجی
  • تنظیم
  • pH

کشاورزی:

یکی از کاربردهای مهم کربنات پتاسیم توانایی این ماده برای تولید کود است. کربنات پتاسیم به رشد گیاهان و حفظ آب در خاک کمک می کند و باعث تقویت ریشه و ساقه ی گیاهان می شود.

صنایع شوینده:

به عنوان نرم‌کننده آب – سختی گیری آب و در ساخت صابون، کربنات پتاسیم در تولید انواع مختلف صابون و مواد شوینده کاربرد دارد. صابون ساخته‌شده از پتاسیم با صابون‌های سدیمی کاملاً متفاوت است. این صابون‌ها مالیم تر از صابون‌های سدیمی هستند. در صنعت سفالگری آن را به‌عنوان یک ماده شیمیایی آلی برای لعاب گلدان استفاده می‌کنند.

مهارکننده سوختگی:

به عنوان عامل مهارکننده سوختگی‌های عمیق چربی و سوختگی‌های درجه B در پمادهای سوختگی

جوش کاری قوسی:

عنصری در جوشکاری لحیم و جریان‌های پوششی در جوشکاری قوسی

صنعت رطوبت‌گیر :

به عنوان یک ماده خشک‌کن ملایم مورد استفاده قرار می‌گیرد البته در صورتی که ترکیباتی مانند کلرید کلسیم و سولفات منیزیم موجود نباشد. کربنات پتاسیم برای ترکیبات اسیدی مناسب نیست ولی می‌توان به‌عنوان یک ماده خشک‌کن در فاز آلی که مقداری ناخالصی اسیدی دارد استفاده کرد. همچنین برای خشک ‌کردن کتون‌ها – الکل‌ها و آمین‌ها قبل از تقطیر استفاده می‌شود.

آتش‌نشانی:

بی کربنات پتاسیم به عنوان عامل فرونشانی آتش در شیمی خشک مصرف می‌شود. این ماده تنها عامل خاموش‌کننده در روش شیمی خشک است که توسط سازمان آتشنشانی بین‌المللی برای خاموش کردن آتش سوزی‌های حاصل از سقوط هواپیماها در فرودگاه‌ها مورد تایید واقع ‌شده است. تاثیر بی کربنات پتاسیم در فرونشانی آتش نسبت به سدیم بی کربنات دو برابر بیشتر می‌باشد. کربنات پتاسیم را می‌توان در خاموش کردن شعله‌های آتش با حرارت بالا (مانند آتش‌سوزی‌های نفتی وانواع دیگر از آتش‌سوزی کلاس B) استفاده کرد .این ماده برای خاموش کردن و جلوگیری از گسترش آتش بسیار مفید است و هر دو حالت خشک و آبدار آن در اطفاء حریق کاربرد دارد. تاثیر کربنات پتاسیم در فرونشانی آتش‌های نفتی و گازی نسبت به سدیم بیکربنات دو برابر بیشتر می‌باشد.

ضد کپک و قارچ:

بی کربنات پتاسیم به‌صورت پودری یک ماده تاثیر گذار جهت از بین بردن و ممانعت از کپک زدگی و قارچ و پوسته پوسته شدن سیب و همچنین برای کشاورزی طبیعی نیز قابل مصرف است.

فروش کربنات پتاسیم

جهت خرید کربنات پتاسیم با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

 

مشاوره و استعلام قیمت

تلفن همراه: ۰۹۱۲۷۳۰۹۴۳۹